Kto nie kocha mochi?
Jeśli chodzi o japońskie słodkości, to mochi są dla mnie absolutnie numer jeden. Pisałam o nich przy okazji Nowego Roku. Są też deserem tradycyjnie przygotowywanym z okazji Dnia Dziecka (Kodomo no Hi) oraz Dnia Dziewczynek (Hina Matsuri).
Mochi jest ciastkiem ryżowym – na bazie albo kleistego ryżu albo ryżowej mąki mochiko lub shiratamako. W Japonii znajdziecie mnóstwo odmian – tradycyjnie nadziewa się je pastą anko (ze słodkiej fasoli azuki), ale można je nadziać lodami lub truskawkami. Albo jednocześnie i truskawkami i anko. Mogą być otoczone sezamem, mąką sojową kinako, zieloną, sproszkowaną herbatą matcha. No i w końcu samo ciasto może zawierać kolorowy dodatek i wtedy kulka przybiera różne barwy. Te nadziewane nazywają się daifuku lub daifukumochi. Moją ulubioną wersją jest ta z lodami. A daifuku poniżej był z bitą śmietaną i truskawką – łzy wzruszenia ciekły mi po policzkach, bo było takie pyszne.
W sklepach dostępnych jest kilka wariantów Yukimi Daifuku (mochi nadziewanego lodami):
Jeśli będziecie w Japonii, to koniecznie wybierzcie się do Nary, gdzie w sklepie Nakatanidou możecie zobaczyć fantastyczny spektakl ubijania ryżu na mochi. I oczywiście na miejscu można też kupić każdą ich ilość. Zobaczcie sami:
Niestety, w czasie mojej ostatniej wizyty w Narze trafiłam na długą przerwę i nie miałam już czasu, żeby czekać. Ale kolejnym razem show nie odpuszczę. Mają fantastyczne mochi posypane kinako – zaklejają niezwykle skutecznie. Na raz mogłam zjeść tylko dwie sztuki 🙂
W Kanazawie, na targu Omicho jadłam natomiast takie z nadzieniem z persymonu:
Jak przygotować?
I jako mój ulubiony japoński deser, mochi zostało wytypowane na bohatera niniejszego odcinka Zrób To Sam. W wersji Daifukumochi czyli nadziewane pastą anko. Nieoficjalnie były też w wersji z lodami, ale zostały zjedzone zanim zdążyłam zrobić zdjęcia. Do przygotowania wykorzystałam przepis z niezawodnego bloga One Cookbook, ale zdjęcia pochodzą z naszej produkcji domowej.
Przepis na mochi w wersji z dynią (absolutnie genialne) znajdziecie w innym moim artykule tutaj.
Składniki:
- 100 g mąki z ryżu kleistego (shiratamako) lub 115 g mąki Mochiko
- 180 ml wody
- 50 g cukru
- 100 g skrobi (mąki) ziemniaczanej
- Szklanka pasty anko (zamiennie lody lub owoce: truskawki, brzoskwinie, mandarynki lub pomarańcze. W zasadzie wszystko, co lubisz możesz zawinąć mochi)
Przygotowanie:
Wymieszaj w misce mąkę shiratamako i cukier, dodaj wodę i ponownie dokładnie zamieszaj.
Metoda z mikrofalówką: przykryj miskę folią (tak, żeby niezbyt dokładnie przylegała), włóż do mikrofalówki na 1 minutę (1100 W). Następnie wyjmij i wymieszaj. Przykryj ponownie i znów włóż do mikrofalówki na 1 minutę. Wymieszaj kolejny raz, przykryj i trzeci raz włóż do mikrofalówki – tym razem na 30 sekund. Kolor mochi powinien się zmienić z białego na prawie przezroczysty
Metoda z gotowaniem na parze: postaw miskę na garnku do gotowania na parze lub na zwykłym garnku z niewielką ilością wody (tak, żeby misa nie dotykała dna garnka). Po około 7-8 minutach zamieszaj I gotuj łącznie przez 15 minut. Kolor mochi powinien się zmienić z białego na prawie przezroczysty.
Stolnicę przykryj papierem do pieczenia (opcjonalnie) i posyp dużą ilością skrobi ziemniaczanej. Przenieś mochi na skrobię. Uwaga – masa jest bardzo klejąca. Posyp skrobią i po wystudzeniu rozwałkuj delikatnie. W razie gdyby mochi zaczynało kleić się do wałka – ponownie posyp skrobią. Przenieś na większą deskę do krojenia lub formę do pieczenia (razem z papierem) i włóż do lodówki na 15 minut.
Po wyjęciu z lodówki wykrój większą szklanką kółka i pędzlem kuchennym oczyść je z nadmiaru skrobi ziemniaczanej. Każdy klejący się fragment ponownie podsyp skrobią. Ułóż kółka na talerzu, każdy z nich przekładając folią spożywczą. Następnie pojedynczo na mochi kładziemy porcję pasty anko, zawijając i sklejając brzegi tak, żeby powstała niewielka kulka. Połóż mochi zawinięciem do dołu, możesz przełożyć do papierowych papilotek. Przechowuj w lodówce.
Zamiast pasty anko można dać lody lub inne ulubione nadzienie.
21 komentarzy
Czy zamiast shiramatako można użyć zwykłej mąki ryżowej???
Trzeba wtedy dodać do całej masy więcej wody i jest więcej papraniny, ale mi wyszło
Czy można użyć zwykłej mąki ryżowej???
Moge użyć zwykłej mąki ryżowej???
to musi być mąka mochiko lub shiratamako – obie z kleistego ryżu. Z mąki ze zwykłęgo ryżu nie wyjdzie.
Mochi nie wyjdzie na zwykłej mące ryżowej dlatego, że nie jest ona kleista, czyli nie uzyska się żadnego efektu.
to prawda, może być mochiko albo shiratamako, obie z kleistego ryżu. Nie doczytałam poprzedniego pytania 🙂
Ile sztuk mochi wychodzi z tego przepisu? 🙂
około 8 sztuk
A jak mam ryż kleisty to mogę zmiksować go?
nie próbowałam, więc niestety nie wiem, jaki może być efekt
Która jest lepsza do mochi – Shiratamako czy Mochiko?
Robiłam z obu i nie widzę większej różnicy. Niektórzy twierdzą, że shiratamako lepsza 🙂
Ja zrobiłem że zwykłej mąki ryżowej i wyszło
Czy mąkę ryżową można zastąpić mąką pszenną?
Nie, bo wtedy to już nie będzie mochi 🙂
Podobno tekstura jest inna z Shiratamako, zauważyłaś pod tym kątem rzeczywiście różnicę?
Masę gotować pod przykryciem?
Tak 🙂
Czy sito do gotowania na parze na zwykłym garnku sprawdzi się w zamian za garnek do gotowania na parze?
tak 🙂