Zaru soba ざるそば
W Japonii makarony na zimno są niezwykle popularne latem. Jednym z nim jest właśnie zaru soba, którego nazwa pochodzi o sposobu podania. To bambusowy koszyczek, na którym serwowany jest makaron, pozwala ocieknąć nadmiarowy wody. Zakochacie się w orzechowym smaku gryczanej soby i lekkości dodatków. Makaron można kupić w sklepach z kuchnią azjatycką, czasem bywa w Biedronce czy Lidlu w czasie azjatyckich tygodni, ale uwaga…ten makaron zawiera zazwyczaj jedynie około 20% mąki gryczanej.
Ale po co kupować gotowy makaron, skoro szybko i łatwo sobę można zrobić samu. Może nie tę całkowicie gryczaną, a przynajmniej nie na początek. Ale kto wie? A nuż z czasem dojdziecie do wprawy i trudna sztuka zagniatania 100% gryczanej soby będzie niczym leniwe pierogi.
Przepis na zaru sobę, sos do niej i sałatkę z glonów wakame mam dla Was z warsztatów kuchni japońskiej przygotowanych przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Cafe Manggha. O w tych warsztatach pisałam tu.
Zaru soba – rodzaje makaronu i sposoby podania
Zaru soba najczęściej występuje jedynie w towarzystwie sosu do maczania oraz prostych dodatków. Sos ten nazywa się tsuyu つゆ i jest bazowym sosem do makaronów. Klasycznie oprócz tsuyu, zaru soba podana będzie z odrobiną wasabi i cienko pokrojonej zielonej cebulki.
Soba w wersji wyłącznie gryczanej (100% mąki gryczanej) nazywa się Ju-wari Soba ma chropowatą strukturę i nitki makaronu łatwo się łamią. Jest dość trudna do przygotowania – brak glutenu sprawia, że potrzebny jest wyższy stopień wtajemniczenia gryczanego.
Hachi-wari Soba zawiera 80% mąki gryczanej i 20% mąki pszennej. Makaron jest delikatniejszy i ma bardziej elastyczną strukturę.
W przepisie poniżej na początek użyjemy około 45% mąki gryczanej i 55% mąki pszennej. Z czasem, przy kolejnych udanych próbach możecie zwiększać ilość mąki gryczanej względem mąki pszennej.
Gryka – zdrowa i bezglutenowa
Gryka nie zawiera glutenu, a mąka z tego ziarna to znakomite źródło: magnezu, miedzi, cynku, żelaza, manganu, fosforu i potasu. A także witamin z grupy B, niacyny i witaminy E oraz innych antyoksydantów. Ze względu na zawartość substancji biologicznie aktywnych mąka gryczana jest zalecana w profilaktyce nowotworów oraz leczeniu stanów zapalnych i chorób układu krążenia. Wzmacnia naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi oraz utrzymuje w niej niski poziom cukru.