Jak jeść pałeczkami – trudna sztuka jedzenia

Mochiko
jedzenie pałeczkami w Azji jest bardzo popularne

Jak trzymać pałeczkami?

Po japońsku nazywane są hashi (箸) lub otemoto (おてもと). Ale właściwie dlaczego Japończycy jedzą pałeczkami? Oczywiście nie tylko Japończycy, bo przecież i Polakom się zdarza, ale jednak jakby na to nie patrzeć, to w Japonii jest to trochę częstsze 🙂 Otóż jedzą, bo tak jest szybko, zdrowo i wygodnie. A pałeczki to najbardziej popularny rodzaj sztućców na świecie – dwa miliardy ludzi nie mogą się mylić. Zatem – jak jeść pałeczkami?

jedzenie-pałeczkami
jpassport.asia

Pałeczki rozpowszechnione są w Azji, ale nie wszyscy Azjaci przecież jedzą pałeczkami. W Indiach, Malezji, Tajlandii czy Indonezji częste jest jedzenie rękami. Najbardziej popularne są w Chinach (skąd pochodzą), Japonii, Korei i Wietnamie. Przy czym w każdym z tych krajów pałeczki wyglądają inaczej. Chińskie mają kwadratowy przekrój i są tępo zakończone, japońskie mają najczęściej okrągły przekrój, są nieco krótsze i ostrzej zakończone. W tych krajach najpopularniejsze są pałeczki bambusowe, natomiast w Korei – metalowe. Spotkamy też takie wykonane z drewna, kości (także słoniowej niestety…), plastiku, porcelany.

Są również wykorzystywane do gotowania – pałeczki w tej wersji nazywają się saibashi (菜箸; さいばし) i są dłuższe od tych przeznaczonych do jedzenia, mają około 30 cm, a czasem nawet więcej.

Skąd się wziął ten zwyczaj?

Już pięć tysięcy lat temu dwa patyczki wykorzystywano w trakcie gotowania – łatwiej było wyłowić gorące kawałki jedzenia żeby je spróbować. A ponieważ pałeczki również nadawały się świetnie do nabierania małych porcji jedzenia, to stały się one popularne w czasach, kiedy populacja gwałtownie rosła i brakowało żywności. Jedzenie pałeczkami było po prostu sposobem na limitowane porcje. Istnieje również teoria która mówi, że Konfucjusz – który uważał korzystanie z noża jako zbyt okrutne – zalecał jedzenie pałeczkami.

Jak trzymać pałeczki i się najeść?

Czy wiecie, że w czasie jedzenia nimi wykorzystujemy około 30 stawów i 50 mięśni jednej ręki? Przy okazji mamy więc niezłą gimnastykę 😉 Skoro dwa miliardy ludzi na świecie korzysta z tego sposobu, to najwyraźniej da się korzystać z nich i nie umrzeć z głodu. Zatem pałeczki w dłoń i zapraszam do ćwiczeń!

Krok pierwszy – pałeczkę numer 1 umieść w zagłębieniu między kciukiem na palcem wskazującym w taki sposób, że jedna strona pałeczki trzymana jest środkową częścią kciuka (paliczkiem bliższym), a druga strona opiera się paliczek dalszy palca serdecznego. Ta pałeczka w trakcie jedzenia pozostaje nieruchoma.

Krok drugi – pałeczkę numer 2 chwytamy tak samo, jak długopis czy ołówek czyli kciukiem, palcem wskazującym i palcem środkowym. Ta pałeczka porusza się w górę i dół i razem z pałeczką numer 1 chwyta jedzenie jak pęseta.

Proste? No jasne, wystarczy poćwiczyć 🙂

Dla pewności możecie obejrzeć film instruktażowy:

Po posiłku (ewentualnie w trakcie, jeśli akurat w danym momencie nie używacie pałeczek) nie zapomnijcie odłożyć ich na podstawkę, która nazywa się hashioki. W sklepach z pałeczkami znajdziecie setki różnych hashioki – niektóre naprawdę zabawne albo kawaii (czyli słodkie).

Jak pałeczkami NIE JEŚĆ?

Wiemy już, jak pałeczkami jeść. A jak nimi nie jeść i czego nie robić? Bo Japonia to kraj zasad, konwenansów i nietrudno jest tam popełnić faux pas nawet trzymając w dłoni dwa patyczki.

Zatem NIE:

  • nabijaj jedzenia na pałeczki
  • oblizuj ich
  • wbijaj ich w ryż – oznacza to ofiarowanie ryżu zmarłym
  • przekazuj pałeczkami jedzenia innym gościom przy stole
  • mieszaj nimi zupy
  • machaj nimi
  • trzymaj pałeczek i miseczki w jednej ręce
  • wolno odgryźć kawałka zostawiając drugą część na kolejny kęs – jedzenie chwycone pałeczkami musi trafić w całości do ust
jedzenie-pałeczkami
iStock

Jeśli zatem już wiecie, jak posługiwać się pałeczkami, to zapraszam do stołu i.. Itadakimasu czyli smacznego! Jedyne jedzenie, którego w Japonii nie zjecie pałeczkami to sampuru 😉

0 komentarz
5

Zobacz też

Zostaw komentarz