Onigiri ?

Mochiko
ryżowe kulki onigiri

Onigiri – kanapka z ryżu

Dzisiejszy wpis powstał specjalnie na prośbę mojego młodszego syna, który – mimo, że uwielbia prawie całą kuchnię japońską – to szczególnym sentymentem darzy to, o czym będzie ten artykuł czyli popularne onigiri.

Aż tak popularne?

Tak! Japończycy zjadają ich 10 miliardów rocznie. Ryżowe kulki zwane onigiri. Najlepsza japońska kanapka 🙂 Idealne na podróż, świetne jako szybka przekąska. W Japonii do kupienia na każdym kroku – w dowolnym conbini dostępnych jest kilkanaście wersji. Oczywiście z samą kanapką niewiele ma wspólnego, bo nie zawiera pieczywa. Ale jest przekąską podobną w swoim charakterze do naszej poczciwej kanapki. Można spakować do pudełka śniadaniowego albo kupić w drodze do pracy czy na uczelnię. I zjeść szybko, nie pobrudziwszy się zbytnio 🙂 Były pierwszym daniem kupowanym przez Japończyków na stacjach kolejowych. 

Onigiri najczęściej mają kształt trójkątny (lekko zaokrąglony na rogach), okrągły albo walcowaty. Początkowo w różnych regionach Japonii popularne były różne kształty, natomiast ich powszechność w sklepach conbini sprawiła, że to właśnie te trójkątne sprzedają się najlepiej i są dostępne w największej ilości wariantów.

Podstawowym składnikiem onigiri jest gotowany ryż krótkoziarnisty. Czasami jest on jest zmieszany z przyprawami, czasami dodatki są jedynie w środku jako nadzienie. Sól i słone dodatki zapewniają onigiri dłuższą świeżość.

Ryż można też przyprawić furikake – suchymi albo półsuchymi mieszankami przypraw. Zawierają sól, wodorosty, sezam, suszone ryby, jajko, czasami grzyby, herbatę, marynowane warzywa. Można je mieszać z ugotowanym ryżem albo posypać go tuż przez zjedzeniem. W ten sam sposób można użyć furikake do przyprawienia ryżu nie tylko do onigiri. A właściwie to nie tylko ryżu – ja używam furikake też do makaronu i sałatek.

Często zawierają również sprasowane nori – bywają zawinięte zupełnie, czasem mają tylko mały pasek wodorostu. Te w supermarketach mają specjalne foliowe opakowanie, które zabezpiecza nori przed nasiąknięciem wilgocią. Wystarczy w odpowiedniej kolejności pociągnąć za rogi opakowania i cieszyć się chrupiącym wodorostem. Jeśli oczywiście za pierwszym razem się uda. Mnie się niestety nie udało 😉

Najpopularniejsze nadzienia

Tradycyjne nadzienia do onigiri:

  • umeboshi czyli marynowane morele japońskie (używane również między innymi do produkcji umeshu. Umeboshi jest słone i kwaśne, ale to właśnie jest najbardziej tradycyjna wersja onigiri)
  • okaka czyli płatki tuńczyka bonito zwilżone sosem sojowym
  • kombu – wodorosty duszone w sosie sojowym, z dodatkiem sake i cukru
  • tuna-mayo – tuńczyk z majonezem. I to jest ulubiona wersja mojego syna 🙂
  • shake czyli grillowany łosoś
  • tarako/mentaiko – solona ikra dorsza/mintaja
  • marynowane warzywa
  • miso
  • a także krewetki w tempurze, kurczak, wołowina

Onigiri są popularnym dodatkiem do pudełek lunchowych bento, a jeśli japońska mama jest szczególnie pracowita i ambitna, to tworzy dla swojego dziecka bardzo dopracowane i kawaii (słodkie, urocze) kulki ryżowe.

Jak przygotować onigiri samemu?

Zapraszam do samodzielnego przygotowania onigiri – z moją serią Zrób To Sam!

Jeśli mamy w domu odpowiedni ryż (taki jak do sushi), to możemy pokusić się o zrobienie onigiri, bo nie jest to szczególnie trudne. Chociaż na początku uformowanie odpowiedniego kształtu może sprawić lekki problem. Oprócz dobrego ryżu, przygotujcie wodę, sól i dodatki (furikake, nori i to, czym chcecie nadziać – najprościej tuńczykiem i majonezem). Ugotowany ryż układamy na talerzu/desce w formie małego kopczyka. Na środku umieszczamy nadzienie, które lekko przykrywamy ryżem i mokrymi dłońmi delikatnie posypanymi solą i ułożonymi w kształt litery C formujemy zaokrąglony trójkąt, lekko ściskając ryż. Można też użyć specjalnej foremki, która ułatwia przygotowanie onigiri o powtarzalnym kształcie i wielkości. Gotowe onigiri posypujemy furikake, zawijamy w nori, albo i nie. Przechowujemy w lodówce do 2 dni.

Możemy je też grillować – są równie pyszne 🙂 Kilka pomysłów na różne wersje onigiri w poniższym video. Smacznego ?

0 komentarz
9

Zobacz też

Zostaw komentarz