Yuzu – cytrus hybrydowy
Yuzu to owoc niezbyt znany w „naszych” stronach, natomiast w Japonii (i pozostałych krajach dalekiego Wschodu) bardzo popularny. I uwielbiany za wszechstronność. Jest to owoc cytrusow pochodzącym z Chin, skrzyżowaniem mandarynki i papedy i wygląda dokładnie tak samo jak wyobrażalibyśmy sobie wspólne dziecko cytryny, grapefruita i mandarynki. Ma dość grubą lekko chropowatą skórkę, kwaśny smak, duże pestki i zazwyczaj jest wielkości 5,5 – 7,5 cm. Jest skarbnicą witamy C (ma jej trzy razy więcej niż cytryna).
Cytrus kulinarny
Kuchnia japońska jest go pełna. Wykorzystywana jest najczęściej skórka o intensywnym, bardzo charakterystycznym aromacie. Ale oczywiście soczysty miąższ nie pozostaje specjalnie w tyle.
Do czego najczęściej jest wykorzystywane?
PONZU – popularny sos wykorzystywany do mięsa, ryb czy warzyw. W jego skład wchodzi mirin (sos powstały ze sfermentowanego ryżu połączonego z wódką shōchū), ocet ryżowy, płatki katsuobushi (starty suszony, wędzony i marynowany tuńczyk pasiasty czyli bonito), kombu (wodorosty), yuzu, a także inne owoce cytrusowe: sudachi, daidai, kabosu lub cytryna.
SUIMONO – prosta, klarowna zupa na bazie kombu i katsuobushi. Taki lekki, japoński rosół, często podawany z grzybami, krewetkami czy tofu.
TSUKEMONO – japońskie kiszonki, lekko marynowane warzywa będące dodatkiem do dań głównych, serwowane z ryżem lub jako przekąski do alkoholu. Najczęściej są to rzepa, rzodkiew, ume, kapusta Pak Choi, ogórki, imbir
YUZU HACHIMITSU – to gęsty syrop powstały z wymieszania owoców yuzu i miodu, jest podstawą yuzucha czyli zimowego rozgrzewającego napoju. Może być też składnikiem deserów, koktajli czy zimnych napojów.
Jest także używane do produkcji konfitur, alkoholi (Yuzu Komachi, wina, nalewki umeshu), aromatyzowanego pieprzu, przyprawy Shichimi tōgarashi, zielonej herbaty. Ostatnio próbowałam znakomitej miso-shiru właśnie z dodatkiem tego owocu.
Yuzu – owoc kosmetyczny
To niezwykle aromatyczny owoc, więc jest oczywiste, że oprócz kuchni wykorzystywany jest także w łazience 😉 Najpopularniejszym sposobem jest użycie całych lub przekrojonych owoców, często zawiniętych w bawełniane woreczki. Taka kąpiel, zwana yuzuyu lub yuzuburo pomaga zwalczyć przeziębienie i pielęgnuje skórę, relaksuje i ciało i umysł. Popularne jest branie takiej kąpieli szczególnie w czasie zimowego przesilenia czyli Tōji.
Aromat tego owocu jest wykorzystywany w solach do kąpieli, kremach do rąk, perfumach, balsamach do ust.
Yuzu – moja miłość ❤️
Uwielbiam i dodaję je gdziekolwiek tylko mogę. Teraz w sezonie jesienno-zimowym yuzu-cha jest podstawą mojego dobrego samopoczucia. W kuchni je wykorzystuję także do sałatek i sosów – ma tak lekki i charakterystyczny smak, że nie sposób się mu oprzeć 🙂