Miso czyli brązowa brzydula

Mochiko
Pasta miso jest niezwykle ważnym składnikiem kuchni japońskiej

Miso – pasta ze sfermentowanej soi

Istnieje na świecie magiczny składnik, nadający daniom kuchni japońskiej moc i czarodziejskie właściwości. Panie i panowie, przed Wami burobrunatna lub bursztynowobrązowa brzydula o imieniu miso.

Nie pamiętam, kiedy po raz pierwszy jej spróbowałam – z pewnością była wtedy w formie miso-shiru. A ja nie wiedząc jak skategoryzować ten smak uznałam, że skoro nic mi nie przypomina, to na pewno nie lubię i już niż nigdy więcej nie tknę. Z pewnością było to jeszcze przed pierwszą podróżą do Japonii, bo pamiętam, że będąc już w Japonii na widok miso zaciskałam wargi i odwracałam głowę. A potem nie wiem, co się stało – któregoś dnia przy japońskim śniadaniu w ryokanie zjadłam tę nieszczęsną zupę. I potem kolejnego dnia znowu. I tak zostałam psychofanką. Dla mnie miso to podstawa kuchni japońskiej.

miso

Czym jest zatem to brzydkie kaczątko miso?

Miso jest sfermentowaną pastą z ziaren soi. Ważnym składnikiem jest kōji czyli grzyb Aspergillus oryzae, a także ryż, jęczmień lub glony – w zależności od gatunku miso.

Tradycyjnie stosowana w kuchni japońskiej (również koreańskiej) jako dodatek do zup, marynat, warzyw, mięsa i ryb. Zawiera błonnik, białko (12 g w 100 g), witaminę K i B12 i minerały (miedź, mangan, fosfor). Jest po prostu superfood, który zawsze warto mieć w domu.

Ma słony smak, ale w zależności od rodzaju (a rodzaj zależy od składników, regionu, temperatury, czasu fermentacji, zawartości soli, materiału, gatunku kōji) może być bardziej słodka, owocowa. Główne trzy rodzaje to:

  • Shiromiso, „białe”
  • Akamiso, „czerwone”
  • Awasemiso, „mieszane”

ZALETY

  • jest pyszna!
  • i zdrowa (ma właściwości probiotyczne, idealna dla osób nietolerujących laktozy, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antyoksydacyjnie, reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu)

WADY

  • oprócz tego, że zawiera sporo sodu (optymalne dzienne spożycie to około dwie łyżeczki) to moim zdaniem nie ma żadnych wad.
  • no i jeszcze ważne – nie gotujemy jej, bo wtedy traci swoje właściwości odżywcze

Najszybszym sposobem jest przygotowanie jest miso-shiru, czyli zupy głównie śniadaniowej, którą przygotujesz w 3 minuty. Oczywiście przy założeniu, że masz wszystkie niezbędne składniki, które niekoniecznie są w każdym polskim domu – dashi, tofu, wakame 😉

1 komentarz
8

Zobacz też

1 komentarz

Nowy Rok w Japonii. Co jedzą Japończycy? - MOCHIKO. もち粉 30 grudnia, 2019 - 2:47 pm

[…] jest to czysty wywar na bazie dashi, natomiast w zachodniej Japonii to wywar z dodatkiem pasty miso. Pozostałe dodatki różnią się w zależności od regionu czy […]

Reply

Zostaw komentarz